| SKU | DBP300/A |
| Type | Diamond cutting disc for asphalt |
| Diameter | 300 mm |
| Thickness | 10 mm |
| Landing | 25.4 mm |
| Abrasive | Diamond |
| Form | Segment |
| Specification | LASER WELDED |
| Diamond shape | B (blocky) |
| Cutting edge thickness | 3.2 mm |
| Case thickness | 2.2 mm |
| Cutting type | dry |
| Max. speed, rpm | 6300 |
| Safety standard | EN13236 |
| Weight | 1.45 kg |
| Barcode (EAN) | 5060511134453 |
| Packaging, pcs | 1 |
| Transport box, pcs. | 10 |
| Country | China |