| SKU | DBP125/EC |
| Type | Diamond cutting disc |
| Diameter | 125 mm |
| Thickness | 10 mm |
| Landing | 22.23 mm |
| Abrasive | Diamond |
| Form | Solid |
| Specification | HOT PRESSED |
| Diamond shape | B (blocky) |
| Cutting edge thickness | 1.3 mm |
| Case thickness | 0.8 mm |
| Cutting type | dry |
| Max. speed, rpm | 12200 |
| Safety standard | EN13236 |
| Weight | 0.13 kg |
| Barcode (EAN) | 5060511134446 |
| Packaging, pcs | 1 |
| Transport box, pcs. | 50 |
| Country | China |