| SKU | DBB230/C |
| Type | Diamond cutting disc |
| Diameter | 230 mm |
| Thickness | 5 mm |
| Landing | 22.23 mm |
| Abrasive | Diamond |
| Form | Solid |
| Diamond shape | B (blocky) |
| Cutting edge thickness | 2.4 mm |
| Case thickness | 1.6 mm |
| Cutting type | wet |
| Max. speed, rpm | 6600 |
| Safety standard | EN13236 |
| Weight | 0.68 kg |
| Barcode (EAN) | 5060511134200 |
| Packaging, pcs | 1 |
| Transport box, pcs. | 25 |
| Country | China |